خبرگزاری فارس

عربستان سال 2022 چند میلیارد دلار از فروش نفت سود کرد

عربستان سال 2022 چند میلیارد دلار از فروش نفت سود کرد

شرکت نفت آرامکوی عربستان امروز اعلام کرد سال 2022 بیش از 160 میلیارد دلار سود خالص از محل صادرات نفت داشته است.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، شرکت آرامکوی عربستان که بازوی تولید و صادرات نفت این کشور به شمار می‌رود امروز اعلام کرد که در سال 2022، 161.1 میلیارد دلار سود خالص از محل صادرات نفت داشته که نسبت به سال قبل از آن 46 درصد افزایش داشته است.

دلیل بالا رفتن سود نفتی عربستان رشد قیمت نفت در بازار جهانی، افزایش حجم صادرات، و افزایش حاشیه سود فرآورده‌های نفتی اعلام شده است.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

البته دیگر شرکت‌های بزرگ نفتی نظیر بریتیش پترلیوم، اکسان‌موبیل، شل، و شورون نیز در ماه فوریه از تحصیل سود بالا در سال 2022 خبر داده بودند.

در سالی که گذشت قیمت نفت بالا و پایین‌های زیادی را تجربه کرد، به‌گونه‌ای که به خاطر نگرانی‌های ژئوپلتیک ناشی از درگیری نظامی در اوکراین برای مدتی بالا رفت، اما پس از آن به دلیل کاهش تقاضا در چین و انتظاربرای افت رشد اقتصاد جهانی روندی کاهشی را در پیش گرفت.

عربستان سال 2022 چند میلیارد دلار از فروش نفت سود کرد

آرامکو برای سه ماهه پایانی سال گذشته 19.5 میلیارد دلار تقسیم سود در نظر گرفته که 4 درصد نسبت به سه ماهه قبل از آن بیش‌تر است.

هیات مدیره این شرکت پیشنهاد دادن سهام جایزه به سهامداران را مطرح کرده و گفته‌اند به ازای هر 10 سهم، یک سهم به سهامداران به‌عنوان جایزه تعلق می‌گیرد.

به خاطر درگیری نظامی روسیه با اوکراین در ماه مارس سال گذشته، قیمت نفت برنت حتی از 139 دلار هم فراتر رفت که بالاترین میزان از سال 2008 به شمار می‌رفت، اما پس از آن‌که بانک مرکزی آمریکا و بسیاری از کشورها، نرخ بهره را بالا بردند، نگرانی‌ها نسبت به بروز رکود اقتصادی در جهان افزایش یافت و متعاقبا قیمت نفت هم پایین آمد.

پایان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/ ت 1839