دیجیاتو

28 اسفند 1401 14:0

ناسا با همکاری یک شرکت خصوصی از نیمه پنهان ماه بازدید می‌کند

ناسا با همکاری یک شرکت خصوصی از نیمه پنهان ماه بازدید می‌کند
ناسا با همکاری یک شرکت خصوصی از نیمه پنهان ماه بازدید می‌کند

ناسا در نظر دارد با همکاری شرکت خصوصی فایرفلای، قطعات لازم برای ایجاد یک رادیو تلسکوپ را به نیمه پنهان ماه ارسال کند.

احتمالاً می‌دانید که همیشه یک نیمه از ماه توسط ساکنین زمین قابل مشاهده است و نیمه دیگر آن، همواره از چشمان ما به دور قرار دارد. ناسا به‌تازگی اعلام کرده است که قصد بازدید از نیمه پنهان ماه را دارد و برای به انجام رساندن این ماموریت، یک شریک تجاری خصوصی را برگزیده است.

در نیمه پنهان ماه چه چیزی قرار دارد؟

به نظر می‌رسد که ناسا برنامه‌های متعددی برای تنها قمر زمین در سر دارد؛ زیرا پس از ۵۰ سال، می‌خواهد دوباره فضانوردان خود را در قالب پروژه آرتمیس روی سطح ماه بنشاند. همچنین یک ایستگاه فضایی در مدار ماه و چندین ماموریت اکتشافی دیگر، از جمله برنامه‌های بلند مدت ناسا هستند. یکی از جالب‌ترین موارد در میان آن‌ها، پروژه CLPS است که طبق آن، ناسا با همکاری شرکت‌های خصوصی، اقدام به انتقال محموله‌های کوچک به ماه خواهد کرد.

اکنون ناسا اعلام کرده که شرکت خصوصی فضایی Firefly Aerospace را به منظور توسعه یک ماه‌نشین تجاری برای بازدید از نیمه پنهان ماه، انتخاب کرده است. این ماه‌نشین که با نام شبح آبی (Blue Ghost) شناخته خواهد شد، جهت ارسال محموله‌های ناسا به سوی دیگر ماه کاربرد دارد. ناسا در نظر دارد طی یکی از ماموریت‌های این ماه‌نشین، قطعات لازم برای یک رادیو تلسکوپ را به نیمه پنهان ماه منتقل کند. این قسمت از ماه به دلیل دوری از زمین، تداخلات رادیویی بسیار کمتری دارد و می‌توان از آن برای دریافت موج‌های بسیار ضعیف منتشر شده در کیهان، استفاده نمود.

ناسا با همکاری یک شرکت خصوصی از نیمه پنهان ماه بازدید می‌کند

یکی از مدیران ناسا، معتقد است که ایجاد یک رادیو تلسکوپ در نیمه پنهان ماه، امکان کشف‌های علمی جدید در طی شب‌های ماه را برای دانشمندان فراهم خواهد ساخت. شرکت فایرفلای وظیفه دارد محموله‌های دیگری مثل تجهیزات ارتباطی و قطعات مرتبط با سامانه ماهواره‌ای ردیابی و بازپخش داده‌ها (Lunar Pathfinder) را هم به ماه منتقل نماید. تجهیزات و ماهواره ارتباطی اشاره شده، در همکاری مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا، توسعه یافته است و پیش از فرود ماه‌نشین‌ها باید در مدار قمر زمین، مستقر شوند.

شایان ذکر است که شرکت فایرفلای در اولین تلاش خود جهت ارسال محموله به مدار ماه با شکست مواجه شد و موشک آلفای این شرکت در اواخر سال ۲۰۲۱ منفجر شد؛ اما در سال گذشته میلادی توانست اولین محموله خود را با موفقیت در مدار ماه قرار دهد. پیش‌بینی می‌شود که ماموریت شبح آبی ۱ در سال ۲۰۲۴ به انجام برسد. ناسا در نظر دارد هفت محموله دیگر را با همکاری شرکت‌های خصوصی به سطح ماه ارسال نماید.

برچسب ها