باشگاه خبرنگاران جوان

28 اسفند 1401 14:28

گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در سال ۱۴۰۱ اعلام شد

گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در سال ۱۴۰۱ اعلام شد
گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در سال ۱۴۰۱ اعلام شد

گزارش مشروح، اطلاعات آماری مربوط به اجرای آثار نمایشی مجموعه تئاتر شهر در سال ۱۴۰۱ به تفکیک تالار‌های نمایشی ارائه شد.

گزارش مشروح، اطلاعات آماری مربوط به اجرای ۴۶ اثر نمایشی به صحنه رفته در مجموعه تئاتر شهر طی سال ۱۴۰۱ به تفکیک تالار‌های نمایشی ارائه شد.

این اطلاعات آماری شامل کل نمایش‌های اجرا شده در سال ۱۴۰۱ است که به شرح ذیل اعلام می‌شود:

تالار اصلی:در سال ۱۴۰۱ نمایش‌های «دکترنون» به کارگردانی هادی مرزبان از ۷ فروردین تا ۲۳ اردیبهشت، «پروین» به کارگردانی حسین کیانی از ۸ خرداد تا ۱۴ تیر، «شکوفه‌های گیلاس» به کارگردانی سید محمد مساوات از ۳۰ تیر تا ۲۸ مرداد ماه، «پدر» به کارگردانی آروند دشت آرای از ۸ شهریور تا ۲۹ شهریور (نیمه تمام)، «هتل ریتاج» به کارگردانی حمید حراء از ۲۵ آذر تا ۸ دی در تالار اصلی تئاتر شهر روی صحنه رفتند.

از این ۵ نمایش با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۷۹ نفری تالار اصلی، تعداد اجرا‌ها، ارائه بلیت مهمان، نیم بها و تمام بها، ۳۹ هزار و ۲۴۷ تماشاگر دیدن کردند. این در حالی است که عدد ۳ میلیارد و ۳۴۱ میلیون و ۶۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان هم میزان فروش کلی این نمایش‌ها بوده است.

بر اساس این آمار نمایش «پدر» به کارگردانی آروند دشت آرای با ۲۱ اجرا، ۹ هزار و ۲۷۲ تماشاگر، میزان فروش یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان به عنوان پرفروش‌ترین و پرتماشاگرترین نمایش تالار اصلی در سال ۱۴۰۱ معرفی می‌شود.

تالار چهار سو: نمایش‌های «هملت پشتکوهی» به کارگردانی ابراهیم پشتکوهی از ۱۴ فروردین تا ۲۳ اردیبهشت، «اسب‌های انباری» به کارگردانی رضا کرمی زاده از اول خرداد تا ۱۰ تیر، «آلنده نازنین» به کارگردانی محمد برهمنی از ۱۷ تیر تا ۸ شهریور، «سگ‌ها و استخوان‌های مادرم» به کارگردانی مژگان خالقی از ۱۳ تا ۲۹ شهریور، «شفیره» به کارگردانی مهدی شاه پیری از ۱۴ تا ۲۹ شهریور (نیمه تمام)، «فرزند یک خنیاگرم» به کارگردانی شکرخداگودرزی از ۴ آبان تا ۱۱ آذر، «بهرام به روایت هفت پیکر» به کارگردانی حامد شیخی از ۲۸ آذر تا ۲۸ دی، «خانه بردنارداآلبا» به کارگردانی آرش امیری از ۱ دی تا ۲۸ دی، «در و گبر و یک قرص نان» به کارگردانی داود فتحعلی بیگی از ۳۰ بهمن تا ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ در تالار چهارسو روی صحنه رفتند.

بر اساس آمار احصا شده در چارچوب اجرا‌های نمایشی تالار چهارسو با ظرفیت ۱۳۲ نفر، در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۱۵ هزار و ۹۵۵ مخاطب از ۹ نمایش به صحنه رفته در این تالار دیدن کردند. این نمایش‌ها با احتساب تعداد اجرا‌ها، ارائه بلیت مهمان، نیم بها و تمام بها مجموعا ۹۶۱ میلیون و ۸۵۶ هزار تومان فروش داشته اند.

در این چارچوب نمایش «آلنده نازنین» به کارگردانی محمد برهمنی با ۴۷ اجرا، ۶ هزار و ۳۲ تماشاگر و فروشی معادل ۴۴۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان به عنوان پرمخاطب‌ترین و پرفروش‌ترین نمایش این تالار معرفی می‌شود.

تالار قشقایی: در سال ۱۴۰۱ نمایش‌های «خماری» به کارگردانی امین بهروزی از ۱۴ فروردین تا ۲۷ اردیبهشت، «بی چرا زندگان» به کارگردانی الهام شعبانی از ۲ خرداد تا ۲۰ تیر، «تب» به کارگردانی رویا کاکاخانی از ۲۴ تیر تا ۲۹ شهریور، «بازی بزرگ» به کارگردانی زهره بهروزی نیا از ۳۰ مرداد تا ۱۳ شهریور (نیمه تمام)، «سفید» به کارگردانی صادق برقعی از ۲۰ تا ۲۹ شهریور، «پاره‌هایی از چند زندگی» به کارگردانی شیوا دیناروند از ۱ تا ۱۲ آبان، «فقط یه دقیقه طول میکشه» به کارگردانی سید علی تدین صدوقی از ۱۶ آبان تا ۳۰ آذر، «پرواز با بال‌های سوخته» به کارگردانی محمد ستوده از ۱۲ تا ۱۶ دی، «عقاب» به کارگردانی ناصر آویژه از ۸ تا ۲۸ دی، «کوکوی کبوتران حرم – نمایشنامه خوانی» به کارگردانی مهرزاد جعفری روز‌های ۲۲ و ۲۳ دی، «آلاء» به کارگردانی محمد کاظم تبار از ۲۳ بهمن تا ۱۹ اسفند و «مَرد» به کارگردانی حسین احمدخانی از ۲۱ بهمن تا ۲۲ اسفند در تالار ۹۶ نفری قشقایی روی صحنه رفتند.

براساس آمار به دست آمده با در نظر گرفتن تعداد اجرا‌ها، ارائه بلیت مهمان، نیم بها و تمام بها، ۱۲ هزار و ۲۵ تماشاگر از مجموع ۱۲ اثر نمایشی به صحنه رفته در این تالار دیدن کردند، این در حالی است که فروش کلی این نمایش‌ها رقمی معادل ۵۶۴ میلیون و ۶۴۵ هزار تومان بوده است.

در این چارچوب نمایش «بی چرا زندگان» به کارگردانی الهام شعبانی با میزان فروش ۱۲۹ میلیون و ۶۲۴ هزار تومان و ۲ هزار ۹۵۴ تماشاگر در مجموع ۳۷ اجرا به عنوان پرتماشاگرترین و پرفروش‌ترین تئاتر تالار قشقایی در سال ۱۴۰۱ معرفی می‌شود.

تالار سایه:«بی خوابی» به کارگردانی سعید هاشمی پور از ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ تا ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ (باقی مانده از سال ۱۴۰۰)، «فریاد خاموش» به کارگردانی هادی عطایی از ۲۳ فروردین تا ۲۳ اردیبهشت، «بهشت حکیم الله» به کارگردانی ویدا موسوی از ۱ تا ۳۰ خرداد.