مهر

گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه اتریش

گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه اتریش

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش به صورت تلفنی گفت و گو و تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی صریح و شفاف از تبریک سال نوی همتای اتریشی خود تشکر کرد. وی در ادامه با اشاره به اهمیت دیپلماسی و گفتگو، از هرگونه ابتکار سازنده اتریش در مسیر درک درست تحولات استقبال کرد.

امیر عبداللهیان از میزبانی اتریش در جریان گفتگو برای لغو تحریم‌ها، تشکر کرد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درخصوص مناسبات جمهوری اسلامی ایران و اتریش با یادآوری زمینه‌های همکاری ازجمله در حوزه‌های پزشکی و دارویی، خواستار توسعه هر چه بیشتر این همکاری‌ها شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیرامون تحولات اوکراین ضمن ابراز امیدواری به تسریع در فرایند پایان جنگ خاطرنشان ساخت همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح فرمودند جمهوری اسلامی ایران حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: بارها از مقامات اوکراین خواسته‌ایم که مستندات متقن خود را برای ادعای مطرح مبنی بر ادعای وجود پهپاد ایران در جنگ ارائه کنند.

وزیر امور خارجه اتریش نیز در این گفتگو فرارسیدن عید نوروز را به مردم و دولت ایران تبریک گفت.

وی ضمن استقبال از توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان، آن را گامی برای کاهش تنش در منطقه دانست.

الکساندر شالنبرگ همچنین با اظهار تأسف از شرایط ایجاد شده در روابط جمهوری اسلامی ایران و اروپا، ابراز امیدواری کرد با رفع موانع، پویایی و تحرک مثبتی در روابط ایران و اروپا ایجاد شود.

در این گفتگوی تلفنی موضوعات کنسولی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.