خبرگزاری فارس

۶۰۰ نوروزگاه عشایری در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها برپا شده است

۶۰۰ نوروزگاه عشایری در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها برپا شده است

مسئول ستاد برگزاری نوروزگاه‌های عشایری از برپایی ۶۰۰ سیاه‌چادر و نوروزگاه عشایری در کیلومتر ۳۰ ورودی شهرهای کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سیاوش احمدی میرقائد، مدیرکل ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر، در سفر به لرستان و بازدید از کمپ نوروزی عشایر در بروجرد، اظهار کرد: برپایی سیاه‌چادرها در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها باعث می‌شود راننده‌ها و مسافران در این منطقه توقف کنند و از بروز تصادف‌های احتمالی جلوگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۳۵۰ نوروزگاه عشایری در نقاط پرتردد گردشگری کشور راه‌اندازی شد، ابراز کرد: این سیاه‌چادرها امسال به ۶۰۰ نوروزگاه رسیده و پیش‌بینی می‌شود به ۷۰۰ نوروزگاه نیز برسد که این رقم رشد حدود ۴۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

احمدی میرقائد بیان کرد: این نوروزگاه‌ها عمدتا در مناطق و مکان‌های پرجمعیت و پرتردد دایر شده تا جامعه عشایری از این طریق با گردشگران و مسافران نوروزی در ارتباط و تعامل باشند.

مسئول ستاد برگزاری نوروزگاه های عشایری افزود: مسافران در بدو ورود به شهر‌ها علاوه بر آشنایی با توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها، صنایع‌دستی، آداب و رسوم و غذا‌های آن منطقه، می‌توانند در این نوروزگاه‌ها استراحت کنند و با فراق بال به سفر خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه عشایر تأمین‌کننده امنیت غذایی کشور هستند، افزود: جامعه عشایری ۲۵ درصد از گوشت قرمز و ۳۵ درصد از صنایع‌دستی کشور را تولید می‌کنند و ظرفیت‌های قابل‌توجهی در زمینه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند.

احمدی میرقائد با بیان اینکه آداب ‌و رسوم، نوع زندگی، نوع معیشت و سکونت‌های جامعه عشایری همیشه مورد استقبال دیگر جوامع قرار داشته است، افزود: زندگی این مردم به دلیل استفاده از سیاه‌چادرها و همچنین شیوه زندگی و کوچ همیشه مورد توجه است.

مدیرکل ساماندهی و هماهنگی سازمان امور ایران یادآور شد: عشایر حافظان مواریث، آداب ‌و رسوم و سنن ایرانی-اسلامی هستند و این رسوم از نسل‌های گذشته به ما منتقل‌ شده است.

پایان پیام/