خبرگزاری فارس

تولید پاک ترین بنزین دنیا در ایران / تولید بنزین امسال 10 میلیون لیتر اضافه می شود

تولید پاک ترین بنزین دنیا در ایران / تولید بنزین امسال 10 میلیون لیتر اضافه می شود

مدیر عامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: پاک ترین بنزین جهان در پالایشگاه خلیج فارس تولید می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ، علیرضا جعفرپور مدیر عامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس در میز اقتصادی سیما گفت: پاک ترین بنزین جهان با لستاندارد یورو5 با نیم تا یک ppm در پالایشگاه خلیج فارس تولید می شود.

به گفته وی، بزرگترین پالایشگاه تولید بنزین در کشور یعنی ستاره خلیج فارس با تولید روزانه 40 تا 42 میلیون لیتر است که با راه اندازی واحد جدید که 99 درصد پیشرفت داشته و تا 15 فروردین راه اندازی می شود نیز 15 تا 16 میلیون لیتر گازوئیل معادل 15 درصد کل تولید کشور تولید می شود.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

مدیر عامل این پالایشگاه گفت: این واحد صنعتی 3 فاز دارد که هرکدام 120 هزار بشکه و در مجموع 360 هزار بشکه ظرفیت تولید دارد، اما با فناوری جدید این ظرفیت به 450 هزار بشکه می رسد.اخیرا نیز 30 هزار بشکه اضافه می شود و به 480 هزار بشکه می رسد.

جعفرپور این را هم گفت: ایران دارای بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با ظرفیت 480 هزار بشکه است، دومین پالایشگاه 280 هزار بشکه ظرفیت دارد.

مدیر عامل این واحد صنعتی در مورد استانداردهای تولید بنزین گفت: استاندارد یورو5 در سال 2004 و 2005 تدوین شده که اگر زیر 50 ppmباشد یورو4 و زیر 10 ppm یورو5 خواهد بود، اما بنزین تولید ما در ستاره خلیج فارس بین نیم تا یک ppm است . اروماتیک های ما زیر 17 درصد ، اکتان بنزین ما 91 و 87 است که 80 تا 90 درصد بزنین ما دارای اکتان 87 و 10 درصد بنزین ما اکتان 91 است.

مدیر عامل ستاره خلیج فارس گفت: امسال با راه اندازی واحد جدید 10 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده می شود.

وی همچنین گفت: با راه اندازی واحد دیگری 500 هزارتن کود شیمیایی نیز در این واحد تولید خواهد شد.

به گفته جعفر پور در راستای مسئولیت اجتماعی یک بیمارستان بزرگ در 28 هزار متر مربع ظرف 20 ماه آینده در بندرعباس احداث می شود.

وی گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس با 90درصد تجهیزات ایرانی و مهندسان ایران احداث شد.

جعفرپور در مورد تولید برق با استفاده از گرمای تولید شده پالایشگاه گفت: اکثر پالایشگاهها برای پایداری منبع برق خود نیروگاه دارند، ما هم استثنا نیستیم و 7 نیروگاه GTG با هیدوژن مازاد داریم که برق مورد نیاز را تولید می کند.

پایان پیام/