دکترتو

حمله پانیک در خواب و هر آنچه باید در مورد آن بدانید.

حمله پانیک در خواب و هر آنچه باید در مورد آن بدانید.

پانیک اتک در خواب بدون هیچ علت خاص و مشخصی روی می‌دهد و فرد به صورت ناگهانی از خواب بیدار می‌شود. اضطراب شدید، ترس، تعریق، ضربان قلب بالا و سریع و تنگی نفس از نشانه‌های بروز این حمله در خواب روز یا شب هستند. فرد حس سنگینی و سخت نفس کشیدن، لرز و سرما می‌کند و حس می‌کند که دارد می‌میرد.

فهرست مطالب

آیا حمله پانیک در خواب راه درمانی دارد؟ داشتن خواب شبانه راحت لازمه زندگی سالم و باکیفیت است. خواب شبانه باعث رفع خستگی و تمدد اعصاب شده و اجازه رهایی و خلاص شدن از شر استرس روزانه را به بدن می‌دهد. اما این اتفاق برای خیلی از افرادی که از حمله پانیک در خواب رنج می‌برند مصداق ندارد. پانیک اتک در خواب باعث بیدار شدن با ترس از خواب شبانه می‌شود و تنگی نفس، ضربان قلب شدید و عرق کردن را به دنبال دارد. ریسک حمله پانیک در خواب در افرادی که دچار حملات پانیک شده یا از اختلال پانیک رنج می‌برند، چند برابر بیشتر است. در ادامه این مطلب با ما باشید تا بیشتر با پانیک در خواب، علائم و عوارض احتمالی آن آشنا شوید. اگر دچار این بیماری هستید، می‌توانید از طریق سایت دکترتو با متخصص روانپزشکی یا روانشناس در ارتباط باشید.

حمله پانیک در خواب چیست؟ (پانیک اتک در خواب)

حملات پانیک چیست؟ حمله پانیک در خواب که به انگلیسی به آن nocturnal (night) panic attack می‌گویند، احساس ترس ناگهانی است که باعث بیدار شدن فرد از خواب شبانه می‌شود. فرد در حالت وحشت از خواب بیدار می‌شود و واکنش‌های جسمی مانند ضربان قلب بالا، عرق کردن و تنگی نفس و حس خفگی را تجربه می‌کند.

علت اصلی بروز این حمله مشخص نیست و در صورت مواجهه با آن بهتر است به تراپیست مراجعه کنید. چرا که عدم پیگیری و بی‌توجهی نسبت به آن باعث بروز اختلالات ثانویه در زندگی و مختل شدن آن می‌شود.

مشاوره روانشناسی

با برترین روانشناسان ایران از دیدگاه کاربران

متن انگلیسی:Nocturnal panic attacks usually last only a few minutes, but it may take a while to calm down and go back to sleep after you have one. People who have nocturnal panic attacks also tend to have panic attacks during the dayترجمه متن:حملات پانیک شبانه معمولاً فقط چند دقیقه طول می‌کشد، اما ممکن است کمی طول بکشد تا آرام شوید و پس از یک حمله دوباره به خواب بروید. افرادی که حملات پانیک شبانه دارند نیز در طول روز دچار حملات پانیک می‌شوند.

علائم پانیک در خواب

پانیک اتک در خواب ممکن است بدون هیچ محرک آشکار و مشخصی روی داده و فرد را از خواب شبانه بیدار کند. علائم پانیک در خواب عبارتند از:

عرق کردن | شدت تعریق در این حالت حمله اضطرابی به حدی زیاد می‌شود که بدن فرد کاملا خیس می‌شود.

تند شدن ضربان قلب | ضربان قلب با سرعت بالا می‌زند و حس بیرون آمدن قلب از سینه به فرد دست می‌دهد.

هنوز علت اصلی که برخی افراد دچار حملات اضطرابی و پانیک در خواب می‌شوند نامعلوم است. عوامل و ریسک فاکتورهایی هستند که روی نحوه ادراک و پردازش ترس و اضطراب در مغز و سیستم عصبی تاثیر گذاشته و باعث بروز پانیک اتک در خواب می‌شوند. حمله پانیک در خواب محدود به خواب شبانه نیست و در خواب روزانه هم مشاهده می‌شود به خصوص زمانی که شرایط معمولی و غیرتهدیدکننده باعث تحریک واکنش اضطرابی در فرد می گردند.

پانیک اتک در خواب شبانه هم هیچ ربطی به موقعیت ندارد و علت آن نامشخص است. در صورتی که دچار این عارضه هستید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی وضعیت و شرایط جسمی مشخص شود که از حملات پانیک رنج می‌برید یا خیر. در صورت ابتلا باید به دنبال روش‌هایی برای مقابله و کنترل اضطراب و استرس ناشی از این اتفاق باشید.

هنوز علت حملات پانیک رو نمی‌دونی؟

همین حالا با پزشک مشورت کن.

حس می‌کند که دارد می‌میرد. | یکی از بدترین علائم پانیک اتک در خواب همین حس مردن است. فرد در ذهنش تصور می‌کند که واپسین لحظات عمرش را سپری می‌کند و دیگر زنده نخواهد ماند.

حمله پانیک در خواب نشانه‌های زیر را دارد و در صورتی که فرد نیمه شب یا از خواب روزانه با این علائم بیدار شود احتمالا از حمله اضطرابی رنج می‌برد. فرد حین بیدار شدن از خواب، حالات زیر را همراه با ترس بسیار شدید و زیاد یا حس از دست دادن کنترل تجربه می‌کند:

هنوز علت اصلی که برخی افراد دچار حملات اضطرابی و پانیک در خواب می‌شوند نامعلوم است. عوامل و ریسک فاکتورهایی هستند که روی نحوه ادراک و پردازش ترس و اضطراب در مغز و سیستم عصبی تاثیر گذاشته و باعث بروز پانیک اتک در خواب می‌شوند. حمله پانیک در خواب محدود به خواب شبانه نیست و در خواب روزانه هم مشاهده می‌شود به خصوص زمانی که شرایط معمولی و غیرتهدیدکننده باعث تحریک واکنش اضطرابی در فرد می گردند.

برای یافتن مناسب‌ترین راه درمان پانیک اتک در خواب از پزشک متخصص یا روان درمانگر کمک بگیرید. معمولا پزشک ترکیبی از دارو و تراپی را برای درمان این حملات اضطرابی تجویز می‌کند. راه‌های درمان حمله پانیک در خواب عبارتند از:

همین حالا با پزشک مشورت کن.

جدای از درمان‌های روحی برای حملات پانیک، بسیاری از افراد به دنبال داروهای مشخصی هستند تا درمان این مشکل را قطعی کند. ممکن است پزشک برای درمان این مشکل داروهای ضدافسردگی یا ضد اضطراب را تجویز کند.

متن انگلیسی:These sedatives are central nervous system depressants. Benzodiazepines approved by the FDA for the treatment of panic disorder include alprazolam (Xanax) and clonazepam (Klonopin)ترجمه متن: آرام بخش‌ها ضعیف‌کننده سیستم عصبی مرکزی هستند. بنزودیازپین‌های مورد تایید FDA برای درمان اختلال هراس شامل آلپرازولام (زاناکس) و کلونازپام (کلونوپین) می‌شوند.

از عوارض حمله پانیک در خواب می‌توان به درد قفسه سینه اشاره کرد که مستقیما روی عروق کرونر تاثیر می‌گذارد. سایر عوارض پانیک اتک در خواب عبارتند از:

نگران خطرات پانیک در خواب هستی؟ همین حالا از متخصص مشاوره بگیر.

بهترین دارو برای حملات پانیک در خواب

برای پیشگیری از بروز اضطراب و حملات پانیک در خواب می‌توانید راهکارهای زیر را دنبال کنید که ریسک تعداد و بروز آن‌ها را کاهش می‌دهد:

حمله پانیک در خواب و هر آنچه باید در مورد آن بدانید.

از عوارض حمله پانیک در خواب می‌توان به درد قفسه سینه اشاره کرد که مستقیما روی عروق کرونر تاثیر می‌گذارد. سایر عوارض پانیک اتک در خواب عبارتند از:

حمله پانیک در خواب یک وضعیت ناخواسته و نوعی حمله اضطرابی است که ممکن است در طول خواب رخ دهد و باعث بیدار شدن ناگهانی و علائم ناخوشایندی مانند تنگی نفس، تپش قلب، عرق کردن، لرز و اضطراب شدید شود. علت اصلی بروز این مشکل مشخص نیست و معلوم نیست چه عواملی باعث شروع حملات این چنینی در فرد می‌شوند. اما با مدیریت استرس، پرهیز از عوامل محرک، داشتن برنامه خواب منظم، فعالیت ورزشی روزانه، ایجاد محیط مناسب و آرامش بخش برای خواب، و مراقبت از سلامت روان و جسم با انجام ورزش‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن یا تای چی می‌توان از بروز پانیک اتک در خواب پیشگیری نمود.

در صورتی که حمله پانیک در خواب به طور مکرر و شدید اتفاق می‌افتد و روی کیفیت زندگیتان تاثیر می‌گذارد، حتما به پزشک متخصص روانپزشک یا دکتر متخصص روانشناسی مراجعه کنید و با پزشک در مورد حملات اضطرابی و شرایط خود صحبت کنید تا تشخیص دقیق داده شود و در صورت لزوم درمان مناسب تجویز گردد. رعایت دستورالعمل‌های تجویزی پزشک می‌تواند به کنترل و مدیریت بیماری کمک کند.

شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره دکتر روانشناس آنلاین و همچنین دکتر روانپزشک آنلاین (دکتر اعصاب و روان آنلاین) وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

حمله پانیک در خواب و هر آنچه باید در مورد آن بدانید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

یک وضعیت ناخواسته و نوعی حمله اضطرابی است که ممکن است در طول خواب رخ دهد و باعث بیدار شدن ناگهانی و علائم ناخوشایندی مانند تنگی نفس، تپش قلب، عرق کردن، لرز و اضطراب شدید شود. علت اصلی بروز این مشکل مشخص نیست و معلوم نیست چه عواملی باعث شروع حملات این چنینی در فرد می‌شوند. اما با مدیریت استرس، پرهیز از عوامل محرک، داشتن برنامه خواب منظم، فعالیت ورزشی روزانه، ایجاد محیط مناسب و آرامش بخش برای خواب، و مراقبت از سلامت روان و جسم با انجام ورزش‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن یا تای چی می‌توان از بروز پانیک اتک در خواب پیشگیری نمود.

در صورتی که حمله پانیک در خواب به طور مکرر و شدید اتفاق می‌افتد و روی کیفیت زندگیتان تاثیر می‌گذارد، حتما به پزشک متخصص

شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره