خبرآنلاین

حیوان خانگی مریخ‌نورد ناسا در سیاره سرخ!/ عکس

حیوان خانگی مریخ‌نورد ناسا در سیاره سرخ!/ عکس

ناسا این هفته اعلام کرد مریخ نورد Perseverance یک همراه کوچک در یکی از چرخ‌های خود دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فرض کنید که شما یک مریخ‌نورد هستید که در اطراف دهانه Jezero سفر می‌کنید؛ بهترین دوست شما، بالگرد Ingenuity، به پایان ماموریت خود رسیده است و حالا، فقط شما که به تنهایی باید در مریخ پرسه بزنید.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

کاری که مریخ‌نورد Perseverance ناچار به انجام آن شد و به جز اینکه دوست جدیدی پیدا کنید چاره‌ای ندارید. ناسا این هفته اعلام کرد مریخ نورد Perseverance یک همراه کوچک در یکی از چرخ‌های خود دارد.

ناسا عکسی از یک منظره مریخ با بخشی از مریخ نورد، از جمله یکی از چرخ‌های کاوشگر با سنگی در داخل آن به اشتراک گذاشته است. تیم Perseverance به گونه‌ای در رسانه‌های اجتماعی پست می‌گذارند که به نظر می‌رسد خود مریخ‌نورد از مریخ توییت می‌کند. "سلام رفیق کوچولو. به نظر می‌رسد که من دوست صخره‌ای را پیدا کرده‌ام که تیم من نامش را دواین گذاشته است.»

Perseverance در 27 مه از صخره چرخ عقب با یکی از دوربین‌های پیشگیری از خطر خود عکس گرفت. ناسا در توضیحی گفت: "HazCams خطراتی در مسیرهای جلو و عقب مریخ نورد، مانند سنگ‌های بزرگ و تپه‌های شنی را شناسایی می‌کند."

Perseverance در سال 2021 به مریخ رسید تا به دنبال نشانه‌هایی از حیات باستانی باشد و نمونه‌های سنگ و خاکی را جمع‌آوری کند که ممکن است روزی برای مطالعه به زمین آورده شود. این مریخ نورد قبلاً دارای سنگ‌هایی در چرخ‌های خود بوده است. برخی از این روابط مدت زیادی طول کشیده‌اند. مریخ نورد در فوریه 2022 یک سنگ را در چرخ جلوی سمت چپ خود جای داد و آن را برای کیلومترها به اطراف حمل کرد. این سنگ سرانجام بیش از یک سال بعد راه خود را ازPerseverance جدا کرد.

حیوان خانگی مریخ‌نورد ناسا در سیاره سرخ!/ عکس

ناسا نگران این نیست که سنگ جدید باعث آسیب شود. چرخ‌های مریخ‌نورد هر از گاهی سنگ‌ها را جمع می‌کنند. آن‌ها بی‌ضرر هستند و در نهایت در حین حرکت از بین می‌روند. تیم مریخ نورد در توییتی نوشت:«تا آن زمان، داشتن یک همراه با من خوب است.»

شش چرخ Perseverance از آلومینیوم ساخته شده‌اند و با گیره‌هایی طراحی شده‌اند تا برای مریخ نورد چسبندگی خوبی بر روی سطح سنگی، گرد و غباری و شنی مریخ ایجاد کنند. این یک طراحی به روز شده بر اساس چرخ‌های استفاده شده در مریخ نورد قدیمی Curiosity است. Curiosity از سال 2012 در مریخ بوده است. چرخ‌های آن ضربه دیده و سوراخ‌ها و شکاف‌هایی بر روی آن‌ها ایجاد شده‌اند. تا اینجای کار، چرخ‌های Perseverance به خوبی خود را حفظ کرده‌اند.

دواین ممکن است برای مدت طولانی اقامت داشته باشد، یا ممکن است پس از یک سواری کوتاه از مریخ نورد جدا شود.

منبع: forbes

227227