خبرآنلاین

تصویر روز ناسا: سایه بیگانه بر سطح سیاره سرخ

تصویر روز ناسا: سایه بیگانه بر سطح سیاره سرخ

در این چشم‌انداز پانوراما، مریخ‌نورد Perseverance (استقامت، پشتکار) را می‌بینید که سایه‌اش روی سطح مریخ افتاده و منظره‌ای عجیب از بیابان، سنگ و پیشرفته‌ترین ربات فضایی را پدید آورده است.

مریخ‌نورد Perseverance که به فارسی استقامت یا پشتکار نامیده شده، از سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) به کاوش سیاره سرخ مشغول است و هرچند هدف اصلی‌اش یافتن آثار احتمالی حیات فرازمینی برجامانده از گذشته‌های دور مریخ است، اما تاکنون به شواهدی از تاریخچه پیچیده آتش‌فشانی و آب ‌هایجاری باستانی در سطح سیاره سرخ دست یافته است. استقامت هم‌چنین تصاویر نفس‌گیری را از پدیده‌های مختلف سطحی و آسمان مریخ ارسال کرده است.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.
تصویر روز ناسا: سایه بیگانه بر سطح سیاره سرخ

تصویری که می‌بینید، در فوریه ۲۰۲۴ (بهمن ۱۴۰۲) و پشت به خورشید ثبت شده و محدوده دهانه جزرو (Jezero) را در سراسر دره نرتوا (Neretva Vallis) نمایش می‌دهد. مریخ‌نورد استقامت که اکنون بالگرد کاوشگر خود، نبوغ (Ingenuity) را به دلیل از کارافتادگی به همراه ندارد، به جست‌وجوی نشانه‌های حیات باستانی در سیاره سرخ ادامه می‌دهد.

اعتبار تصویر: ناسا، JPL-Caltech، MSSS، ASU، NeV-T، مریخ‌نورد پشتکار. پردازش و حق چاپ: نویل تامپسون، گیگاپان زوم. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

۵۴۵۴