خبرآنلاین

گزارش تصویری| روی تاریک شهر آیینه‌ای بن‌سلمان!

گزارش تصویری| روی تاریک شهر آیینه‌ای بن‌سلمان!

روی دیگر نئوم یک شهر خطی شلوغ، پراکنده و مملوء از واحدهای اداری است. برخلاف طرح پیچیده عربستان سعودی که ماهیت واقعی آن پشت رندرهای بلندپروازانه هوش مصنوعی پنهان شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نئوم در این تصویر نمی‌تواند برای بقای خود از سوخت‌های فسیلی، ترافیک و آلودگی چشم‌پوشی کند.

google-play
برای دسترسی سریع به اخبار برنامه "اخبارمن" را نصب کنید.

هوش مصنوعی DA، اولین ربات هنرمند جهان، با استفاده از دوربینی که در چشمانش گنجانده شده‌ است، طراحی و نقاشی می‌کند. DA نقطه مقابل نئوم را به تصویر کشیده است؛ درست زمانی که کارها برای شهر خطی مورد انتظار بن‌سلمان خوب پیش نمی‌رود.

با تمرکز بر داده‌هایی که از شهر خطی نئوم منتشر شده است، این شهر میزبان حدود ۳۰۰.۰۰۰ نفر در ۲.۴ کیلومتر خواهد بود؛ ۳۰۰ هزار نفر از افرادی که ارزش دارایی‌های آن‌ها فوق‌العاده بالا توصیف شده است. دارایی‌های قابل سرمایه‌گذاری این افراد باید بالاتر از ۱۰ میلیون دلار باشد، این افراد ۵.۵٪ از ثروت جهان را در اختیار خواهند داشت.

تضمین حق شهروندی در این شهر که توسط شناخته‌شده‌ترین معماران بین‌المللی طراحی شده است، امتیازی برای قشر خاصی از مردم جهان است؛ اما جالب‌تر از آن استنباطی است که از مشاهده طرح‌های این شهر می‌شود. تمام عناصر زیربنایی شهرسازی برای پاسخگویی به نیازهای مسکن، توسعه کارآمد و دموکراتیک در این شهر آینده‌نگرانه اشرافی واژگون شده است.

حداکثر استفاده (فشرده‌سازی) از زمین که قرار بود حداکثرسازی فضای جمعی و تفریحی را تضمین کند، در عوض به خصوصی‌سازی و کنترل شدید در آن منجر می‌شود. نئوم با ۲ دیوار غول‌پیکر رفت و آمد را محدود کرده است، در خارج از آن نیز تنها کویر باقی مانده است تا ضامن دست نیافتنی بودن این واحه مدرنیته و خوشبختی برای بسیاری از کسانی باشد که از داشتن آن طرد شده‌اند.

منبع: designboom

۲۲۷۲۲۷

نئوم نئوم نئوم نئوم نئوم نئوم نئوم نئوم نئوم