خبرگزاری فارس

9 بهمن 1401 11:53

اینجا نفس کشیدن ممنوع است/تداوم 13 روزه آلودگی هوا

اینجا نفس کشیدن ممنوع است/تداوم 13 روزه آلودگی هوا
اینجا نفس کشیدن ممنوع است/تداوم 13 روزه آلودگی هوا

پایتخت‌نشینان 13 روز متوالی است آلودگی هوا را تجربه کرده‌اند. 8 روز هوا ناسالم برای تمام گروه‌ها و 5 روز آلوده برای گروه‌های حساس بوده است، به نظر می‌رسد آلودگی قصد ندارد دست از سر تهرانی‌ها بردارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، 13 روز است که تهرانی‌ها هوای آلوده را تنفس می‌کنند. شاخص ذرات الاینده بالاست.

هر ساله در نیمه دوم سال به دلیل وارونگی دما تهران آلوده می‌شود. آلودگی هوا سلامت انسان‌ها را نشانه گرفته است و سالانه تعداد زیادی از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

بیش از 20 دستگاه در امر آلودگی هوا وظیفه دارند، اما تاکنون به وظیفه خود به درستی عمل نکرده‌اند و هربار مسئولین در این زمینه توپ وظایف را در زمین یکدیگر پاسکاری می‌کنند.

چند روزی هم تعدادی از ایستگاه‌های آلودگی هوا در شهر تهران قرمز شده بود. البته کمیته اضطرار تشکیل جلسه می‌دهد، اما در بیشتر موارد خروجی آن تعطیلی مدارس بوده که البته کارشناسان ترافیک معتقدند فقط 25 درصد سفرهای درون‌شهری سفرهای آموزشی است.

در صورتی که حمل و نقل عمومی توسعه پیدا کند، آلودگی در تهران کاهش می‌یابد. البته باید در زمینه توسعه حمل و نقل دولت به وظایف قانونی خود عمل کند. شهرداری هم در بودجه امسال و هم در بودجه سال آینده رقم قابل توجهی را برای حمل و نقل عمومی درنظر گرفته است.

پایان پیام/